VĎAKYVZDANIE NOVÉMU CHLEBU V MICHALOVCIACH

18.11.2007, 21:28, Miroslav Almasi


Michalovce -
Počas Zemplínskeho jarmoku a Zemplínskych slávností, ktoré prebiehali 17-19. augusta  2007 v Michalovciach, lákala pozornosť návštevníkov atrakcia s názvom Vďakyvzdanie novému chlebu ako aj súťaž o „Najlepší Zemplínsky koláč“, ktorú zorganizoval Cech pekárov a cukrárov východného Slovenska.

V uličke remesiel  teda počas týchto troch augustových dní fungovala skutočná pekáreň. Počas týchto dní sa v tomto nádhernom stánku predstavili pekárski majstri z pekární ILAS-u, POSTAP s.r.o., Ondavské Matiašovce,  Zeelandia Košice a Pekárne Paciga, Spišská Nová Ves.

 


Na toto podujatie prijal pozvanie aj prezident Slovenskej republiky Ivan Gašparovič, ktorý  slávnostne otvoril akciu „Vďakyvzdanie novému chlebu“  prekrojením upečeného chleba. Pri krájaní chleba sa osvedčil ako znalec tradícií. Pri prvom odkrojení krajca chlieb najprv prežehnal - nožom na ňom spravil symbolický krížik. „Moja stará mama kedysi pravidelne piekla chlieb, takže to poznám. Piekla ho vždy koncom týždňa, aby bol na ďalší," povedala hlava štátu.
 
 

 

 

V rámci tejto akcie prebiehala aj súťaž medzi prihlásenými pekárňami o „Najlepší zemplínsky koláč“ o hmotnosti 1 kilogram. Do súťaže sa zapojilo celkovo 10 pekární.
 


Sedemčlenná hodnotiaca komisia hodnotila u vypečených súťažných koláčoch hlavne ich celkový vzhľad, sfarbenie, chuť a vôňu.  Niektoré pekárne sa snažili dozdobiť výrobok práve nie najvhodnejšou formou, čo v konečnom dôsledku prinieslo opačný efekt. Tak ako aj  pán Ján Paciga, predseda predstavenstva CpaC-VS, povedal, menej niekedy býva viac, čo sa  aj potvrdilo v zníženom bodovaní pri hodnoteniach viacerých porotcov.

Na záver treba poďakovať firme ILAS za to, že dokázala zorganizovať takéto podujatie a zviditeľnila  toto naše spoločné pekárske remeslo spôsobom, ktorý bude ešte dosť hodnú chvíľu rezonovať v hlavách ľudí, ktoré si toto podujatie nenechali ujsť. A o tom, že tam bolo čo vidieť a zažiť , netreba hovoriť.

 

Tí, ktorí boli, vedia. Výsledky 1. ročníka súťaže o „ Najlepší Zemplínsky koláč“ :

     1.miesto :  Pekáreň Paciga, Spišská Nová Ves,
     2. miesto : Zeelandia Košice,
     3. miesto : Postap s.r.o., Ondavské Matiašovce

Ďalšie zábery z podujatia nájdete vo fotogalérii alebo kliknutím tu. 
 
« Späť


Diskusia: "VĎAKYVZDANIE NOVÉMU CHLEBU V MICHALOVCIACH"
Dátum: Meno: Komentár:
- Žiadne komentáre -
Pridať komentár | Zobraziť všetky komentáre